Vybavení pro vodáky: Co všechno potřebujete pro bezpečnou plavbu

Vyrazit na vodu a užívat si poklidné jezero i divoké peřeje, to je vzrušující způsob, jak prozkoumat krásy přírody z paluby loďky.  Jeden by v tom nadšení mohl snadno zapomenout na bezpečnost a přehlédnou zdánlivě bezvýznamné detaily, které vás však můžou velmi nebezpečně na vašem výletě ohrozit. Bez dostatku zkušeností se na vodu určitě sami nepouštějte a nikdy nezapomínejte na správnou výbavu.

Základní je výběr lodě

Nejdůležitějším prvkem pro jakékoliv vodácké dobrodružství je samozřejmě loď. Bez té by to ani nešlo. To jakou loď si vyberete, by mělo odpovídat typu vodní plochy, po které se chystáte plavit. Ono to totiž není tak úplně jedno. Kajaky jsou ideální pro rychlejší toky a divokou vodu, zatímco kánoe jsou vhodné pro klidnější řeky a jezera. Rafty jsou ideální pro skupinové vodácké výlety a expedice, především na divokých řekách nebo na vodních úsecích s většími peřejemi a obtížností. Díky své velikosti a stabilitě dokáží bezpečně přepravit více osob i s vybavením. To z nich dělá ideální volbu pro rodinné výlety nebo skupiny přátel. Všechny tyto typy lodí si můžete půjčit v půjčovně lodí Otava a vydat se s nimi třeba právě na řeku Otavu.

Bezpečnost je vždy na prvním místě

Bezpečnostní vesta je dalším nezbytným kouskem vybavení. Rozhodně bez ní na vodu nevyrážejte, byť by vás měla čekat sebeklidnější plavba. Měla by být pohodlná, správně padnout a být vhodná pro vodácké aktivity. Než vyrazíte, dvakrát se ujistěte, že jich máte dostatek pro každého člena. Stejně tak by měl mít každý i svou helmu, jestliže se chystáte sjíždět divokou vodu. Chrání hlavu před nárazy a pro bezpečnost v peřejích je naprosto nezbytná. Vyberte si helmu, která dobře sedí a nepřekáží vám ve výhledu nebo pohybu. Bezpečnostní vybavení, jako je záchranné lano, první pomoc a píšťalka, by mělo být také součástí vaší výbavy. Pokud se něco stane, můžou vám doslova zachránit život.

Na co ještě nezapomenou

Samozřejmě nesmíte doma nechat pádla. Než vyrazíte, zkontrolujte, zda nejsou nějak poškozená a odpovídají typu lodě.  Hodit se budou i nepromokavé obaly a vaky na vybavení, oblečení a elektroniku. Nezáleží na tom, zda se chystáte na několikahodinový výlet nebo na mnohadenní expedici, je dobré mít s sebou náhradní oblečení, vodu a jídlo.

Mít vlastní nebo si půjčit

Pro mnohé začínající i zkušené vodáky je půjčení vybavení v půjčovnách jako půjčovna lodí Otava jasnou volbou, protože si můžou vyzkoušet různé typy lodí a vybavení než zjistí, co jim vyhovuje nejvíc. A to bez nutnosti velké počáteční investice a bez starostí s transportem. Navíc, v půjčovně často dobře poradí a doporučí správné vybavení i trasu. Proto se nestyďte a nebojte se zeptat, když nebudete něčemu rozumět nebo budete chtít s něčím poradit.

Své výlety na vodě si užívejte na plno, ale nikdy nezapomínejte na bezpečnost a nepodceňujte připravenost. Raději vše dvakrát zkontrolujte a buďte připraveni i na nečekané. Řeka je krásná a plavit se po ní je vždy úžasný zážitek, ale může být taky velice zrádná. Někdy stačí jen malá chyba, třeba přehlédnout větev pod vodní hladinou a jste ve vodě i v klidných úsecích.