Fiat a Chrysler se po letech přiznali k ‚naftovým‘ podvodům. Vyplatilo se!

Kauza Dieselgate se nám pojí s koncernem VW. A zejména s minulostí. No teď podvody s emisemi naftových motorů doběhly i Fiat s Chryslerem. Po letech se přiznali a zaplatí 300 milionů dolarů. Je to jen zlomek z toho, co dieselový skandál stál německého výrobce.

Americká větev dnes již bývalého koncernu FCA (Fiat Chrysler), která je součástí skupiny Stellantis, to po mnohaletém vyšetřování v USA vzdala. FCA přiznal podvody s emisemi naftových motorů a souhlasil s pokutou 300 milionů dolarů. Ta je doslova směšná v porovnání s náklady Volkswagenu na urovnání kauzy Dieselgate.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo skupinu FCA z klamání úřadů a spotřebitelů tím, že uváděla nepravdivé nebo zavádějící prohlášení o systémech kontroly emisí u více než 100 000 vozů značek Jeep a Ram. Klamala také o emisích ao spotřebě paliva ao jejich souladu s americkými emisními normami.


Hrozí Tesle ‚Dieselgate‘? Úřadem již dochází trpělivost
Skupina FCA souhlasila se zaplacením trestní pokuty ve výši 96 milionů dolarů a s uhrazením 204 milionů dolarů ze zisku vytvořeného tímto podvodem. Společnost se již začátkem roku 2019 dohodla, že v tomto případě zaplatí různým americkým úřadům až 515 milionů dolarů.

Tychy, Poland – June, 16th, 2011: Cars production line in Fiat factory in Poland. The Assembly Plant ensures both the production of the Fiat range models (Panda II, 500), Lancia/Chrysler Ypsilon and Ford Ka. The manufacturing line was adapted for an annual capacity of 600,000 cars


Neuvěřitelné. Ceny dieselů z Dieselgate vystřelily do nebes. Jsou dražší, než nové!
Zavázala se také stáhnout dotčená auta z trhu a uvést je do stavu, který odpovídá normám. Kauza následovala po skandálu Dieselgate, který spustil německý Volkswagen. V roce 2015 přiznal, že celkem jedenáct milionů svých naftových vozidel vybavil softwarem schopným zkreslit výsledky emisních testů.

Náklady FCA jsou jen zlomkem toho, co stála kauza Dieselgate koncern Volkswagen. Vždyť jen v USA musel za urovnání skandálu zaplatit americkým úřadům 4,3 miliardy dolarů a dalších 14 miliard za odškodnění zákazníků či prohrané spory. Celkový účet za naftový podvod se ale odhaduje na částku 35 až 40 miliard dolarů.