Kde se vyplatí tankovat cestou k moři? Jen ne v Maďarsku!

Pokud míříte k Jadranu nebo Černému moři, vyhněte se maďarským čerpacím stanicím. Lákají sice na nejnižší ceny, ale ve skutečnosti jsou nejvyšší.

jako v Srbsku, Bulharsku, Slovinsku nebo Rumunsku jsou však nižší než u nás. V Maďarsku je to jen naoko.
Cesta autem k moři bude letos pro slovenské rekreanty výrazně dražší. Zatímco poplatky za dálnice upravovaly státy jako Rakousko či Maďarsko jen kosmeticky, ceny paliv vylétly přímo do nebes. Vždyť zatímco loni v létě jsme tankovali litr benzinu nebo nafty maximálně za 1,4 eura, nyní zaplatíte za 95-oktanový benzín průměrně 1,85 eura a za motorovou naftu 1,78 eura. Jednoduše, v meziročním srovnání vzrostla cena benzínu o 37 a nafty až o neuvěřitelných 49%! A podobně je to ve všech zemích, které vedou k vytouženému Jaderskému, Černému nebo Středozemnímu moři.

Smiling mature adult man filling fuel tank while standing next to car in filling station during daytime

Cesta k moři opět zdražila. Podívejte se na dálniční poplatky
Důvodem je růst cen ropy na světových trzích. Příčiny teď ale dejme stranou. Podívejme se, kolik stojí pohonné hmoty v zemích, kterými budete procházet, kde se vám vyplatí natankovat a kde ne. Pokud míříte k Jadranu přes Rakousko a Slovinsko, benzín i nafta jsou nejlevnější ve Slovinsku. Za litr benzinu zaplatíte 1,56 a za litr nafty 1,67 eura. Takže nejlepší je natankovat na Slovensku jen tolik paliva, abyste přijeli do Slovinska a zde dotankovat „plnou“. Podobně to udělejte cestou zpět. Pokud potřebujete tankovat v Chorvatsku, příliš si s tím hlavu nelámejte, ceny jsou podobné těm českým.