Která země má nejsilnější pas na světě?

Svět je plný papírovaček, formalit a byrokracie. Je zde 227 turistických destinací, které vyžadují pro vstup pas. Žádná země nemá tak silný cestovní dokument, aby zaručoval jeho držitelům vstup do zcela všech zemí světa, ale je zde několik pasů, které umožňují vstup do téměř všech. Není tedy ani divu, že o dvojí občanství žádá více lidí než kdykoli předtím.

Údaje, které shromáždil Henley Passport Index, načrtávají zajímavý obraz o stavu budoucího cestování a poskytují obraz o postpandemickém světě.

Index využívá informace od Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) k výpočtu toho, kolik cestovních destinací je dostupných bez víz, nebo s možností jednoduchého vyřízení víz až po příletu, pro 199 zemí a držitelů jejich pasů.

Zde je pět nejlepších zemí pro rok 2022:

  1. místo: Irsko a Portugalsko (187 zemí)
  2. Švédsko, Nizozemsko, Francie, Dánsko a Rakousko (188 zemí)
  3. Španělsko, Lucembursko, Itálie a Finsko (189 zemí)
  4. Jižní Korea a Německo (190 zemí)
  5. Japonsko a Singapur (192 zemí)
Ukrainian biometric passports on the background of the Ukrainian blue-yellow flag.

Slovensko je spolu s Litvou na 9. místě se 182 zeměmi, kam není třeba víza. Česko je sedmé se 185 zeměmi na kontě.

Mnoho asijských zemí od vzniku indexu v roce 2006 prudce vzrostlo. Fakt, že Japonsko si udrželo prvenství, vypovídá o jeho silné pozici ve světovém měřítku.

Mezi země, které nedopadly vůbec dobře, patří již tradičně Sýrie, Afghánistán a Irák – jejich pasy umožňují vstup do méně než 30 destinací.

Letošní index ukazuje, že rozdíl mezi zeměmi s nejvyšší a nejnižší pozicí v indexu, se zvětšuje. Japonsko předčilo Afghánistán o 166 zemí. Příčin je mnoho, včetně pandemie a probíhajících politických krizí.