Lyžařskému středisku komplikuje fungování pandemie i ceny energie

Odchod lyžařů do středisek v sousedním Polsku, protipandemická opatření, jakož i oteplení během Vánoc, zkomplikovaly situaci majitelům lyžařského střediska Ski Lysá u Sabinova. Obnovili ho po deseti letech. Během loňské sezóny byl z důvodu pandemie uzavřen těsně před spuštěním. Tuto sezónu jej provozují poprvé, pociťují však výrazné ztráty.
zasněžovací systém s extrémně dlouhým přivaděčem a zrekonstruovali jsme vlek. Obnovou prošla i sedačková lanovka, která je nejdelší ve své třídě na Slovensku. Zakoupili jsme také jeden ratrak a dva jsme opravili,“ řekl jeden z majitelů střediska Kamil Kozma. Do obnovy střediska investovaly více než dva miliony eur.

„V létě jsme za pomoci vyššího územního celku udělali singletracky, což nám pomáhá uživit sedačkovou lanovku v létě. Turisté se mohou vyvézt nahoru na hřeben a absolvovat túru po pohoří Čergov,“ doplnil Kozma. Sezóna je podle jeho slov těžká.

Mother skiing with kids on a sunny winter day. Family is sitting on ski slope and cheering at the camera.

„Nikdo nepočítal s tím, že cena elektrické energie půjde o 300 procent výše. Přišlo abnormální oteplení o Vánocích, když jsme museli nově zasněžovat celé středisko a ‚nechytili‘ jsme vánoční sezónu tak, jak jsme si představovali, jen částečně. Nejhorší je, že lidé chodí do Polska. Díky opatřením slovenská vláda vyhnala turisty do Polska, kde nejsou žádná omezení. Ztráty můžeme vyčíslit na 200.000 eur až 300.000 eur. Tuto sezónu nám už stát nezachrání,“ konstatoval Kozma.

Přiblížil, že loni nedostali ze strany státu žádnou kompenzaci v souvislosti s pandemií. Jelikož středisko plánovali provozovat od 31. prosince 2020, neměli vykázaný obrat za předchozí období, a tedy ani nárok na náhradu.

Se ztrátou se podle Kosmy bořily celý uplynulý rok. Jak doplnil, ani v letošním roce se nebudou moci ucházet o kompenzační pomoc od státu, protože fungují krátce a nelze porovnat zisk z minulých let se ztrátami. Ucházet by se o ni mohli až v roce 2023.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram