Počet úrazů na horách stoupá, takto je třeba se připravit, radí záchranář

Záchranáři Horské záchranné služby (HZS) absolvovali od začátku letošního roku již 850 výjezdů. Jejich značná část byla k lidem, kteří podcenili podmínky na horách, zda nebyli dostatečně připraveni na zimní turistiku.

\“Lidé by neměli hory podceňovat, úrazy se nestávají pouze na exponovaných místech, ale i na běžných turistických trasách, jakými je cesta na Hrebienok či Zamkovského chatu, je třeba být proto obezřetný a myslet v první řadě na svou bezpečnost,\“ řekl Peter Svatojánský z Operačního střediska tísňového volání (HZS).

Základem je podle něj dobré plánování s ohledem na počasí, podmínky a přizpůsobení vybavení dané aktivitě, kterou jdou turisté provádět. „V zimě doporučuji mít stále s sebou lavinovou výstroj. Netřeba přeceňovat své schopnosti a plánovat trasu podle vlastní kondice. Zkušenosti jsou důležitým faktorem,“ vysvětlil odborník.

Úrazem na horách a zvýšení bezpečnosti může výrazně pomoci správná příprava. „Túru je třeba vždy dobře naplánovat, včas vyrazit, protože v zimě se spíše stmívá a mít samozřejmě adekvátní výbavu. Teplé oblečení, turistické hůlky či kočky pro pohyb ve zledovatělém terénu, nabitý telefon a dostatek teplých tekutin jsou základem,“ ozřejmil Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates.

HZS připomněla, že je důležité také informovat blízké, kam se člověk chystá. „Lidé by neměli chodit do hor sami, doporučuji také, aby vždy informovali blízké, kam a jakou trasou půjdou. Pokud změní plány, je třeba to okamžitě nahlásit rodině. V případě úrazu či zabloudění se hraje o čas, rychlá lokalizace zvyšuje šanci na záchranu člověka,“ doplnil Svatojánský.

Happy family with small children hiking outdoors in summer nature, walking in High Tatras.

Dostane-li se člověk do problémů, může HZS podle něj kontaktovat na číslech 18 300, 112, případně zavolat nebo poslat SMS zprávu s polohou přes jejich bezplatnou aplikaci. Ta také umožňuje zaznamenat si plánovanou trasu, po příjezdu není třeba zapomenout na odhlášení.

Před samotnou túrou je vždy třeba si jako první zjistit aktuální počasí a stupeň lavinového nebezpečí v lokalitě, kam se člověk chystá. \“Počasí na horách se může rychle měnit, přičemž podmínky ve vyšších nadmořských výškách mohou být výrazně odlišné ve srovnání s počasím ve městě, ze kterého člověk vyráží,\“ uzavřel Pajta.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram